3 Mayıs 2005 Salı

Kapadokya Peribacaları
Türkiye'nin kültür ve turizm merkezlerinden Kapadokya'da, 2005'te 19'u yerli, 23'ü de yabancı toplam 42 film ve belgesel çekimi gerçekleştirildi.

Nevşehir Müze Müdürlüğü yetkilileri, Kapadokya'nın Türkiye'nin en önemli film platolarından biri olma özelliğini geçtiğimiz yıl da sürdürdüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz yıl içinde Türkiye'den 19 televizyon ve özel prodüksiyon şirketi, bölgede film, belgesel ve fotoğraf çekimi yaptı.

Kapadokya bölgesine, yabancı televizyon kanalları ile prodüksiyon şirketleri, toplam 23 kez geldi.

Güney Kore'den üç, Hindistan, Dubai, İngiltere ve Japonya'dan iki, Avusturya, Çin, Moğolistan, İsrail, Singapur, Almanya, İtalya, Amerika, Rusya, Fransa, Tayvan, İspanya'dan birer televizyon ve dergi ekibi, bölgede film ve fotoğraf çekimlerinde bulundu.

Dünyaca ünlü National Geographic Dergisi de Kapadokya bölgesinin tarihi mekanlarında, 2005 yılı içinde fotoğraf çekimleri yaptı.

Bölgenin çekimler için en çok ilgi gören merkezleri arasında, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve ve Paşabağları ören yeri, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri ile Avanos çanak çömlek atölyeleri yer aldı.


Cnnturk.com

Hiç yorum yok: